Vineri, 19 Ianuarie 2018
Exclusiv: Andrei, primul român în „Cursa spre nori”  și legătura lui cu Argeșul

Exclusiv: Andrei, primul român în „Cursa spre nori” și legătura lui cu Argeșul

Pe 29 iunie 2014, România a înregistrat, prin Andrei Mitraşcă, prima participare în cea mai cunoscută şi mai dificilă cursă de viteză în coastă din lume, Pikes Peak International Hill Climb.
Andrei Mitrașcă este  iubitul Alinei Burcioiu, fosta șefă de cabinet de la Consiliul Județean Argeș, care între timp și-a găsit, la București, o nouă cale atât pe plan profesional, cât și emoțional.

În ciuda problemelor tehnice apărute pe traseu, „Ruxi”, bolidul pilotat de Andrei Mitraşcă, a dus cursa până la capăt, clasându-l pe orădean pe locul şapte la categoria sa, Time Attack 2. Înainte de a trăi aventura vieţii sale, şi-a transportat singur maşina de curse, parcurgând 3.000 de kilometri prin SUA. În Colorado a fost ajutat de Steve Goeglein, un pilot care concurează de 24 de ani la Pikes Peak şi a terminat cursa de 22 de ori.

Cu un ADN de campion (nu degeaba avea pe plafonul maşinii mesajul „Go Simona Halep!”), Andrei Mitraşcă nu s-a mulţumit cu locul pe care s-a clasat, ultimul la categoria maşini diesel, deşi obiectivul de a termina cursa a fost îndeplinit. El este convins că ar fi putut obţine mai mult. În antrenamente, era chiar în postura de a visa că poate doborî recordul la maşini diesel. Problemele tehnice l-au îndepărtat de această „aroganţă”, el recunoscând că „nu poţi să faci performanţă doar din voinţă. Mai ales în motorsport”. Motiv pentru care doreşte să revină din nou la Pikes Peak.

Piloţii de le Pikes Peak nu sunt zei. Poate doar Sebastien Loeb

Despre prima cursă la Pikes Peak, Andrei spune: „M-am aşteptat la o organizare impecabilă, dar nu este chiar aşa. În schimb este, într-adevăr, o desfăşurare de forţe. Cursa are multă faimă în lume, vin echipe bine pregătite, cu mulţi bani. Deosebirea între Pikes Peak şi alte curse este că toata lumea consideră muntele un factor decisiv. Nu e doar maşina, puterea, este un fel de vrajă a muntelui care pune la respect pe oricine. Eu cu siguranţa am fost pus”. El spune că cel mai mult l-a impresionat atmosfera cursei. „Este ca un fel de Woodstock al curselor de coastă. Toată lumea vine să meargă tare, nu doar să ajungă în vârf. Sunt foarte puţini cei care se mulţumesc doar cu parcurgerea traseului, cu toate că asta spun. Americanii sunt foarte competitivi. Şi pe urmă sunt toţi cei care vin din alte părţi ale lumii. Să concurezi la Pikes Peak este ceva cu care poţi să te mândreşti toată viaţa.

Despre maşina lui, Ruxi, spune că are şi ea limitele ei. „Este ca şi femeia pe care o iubeşti: nu este bucuroasă să facă orice tâmpenie îţi trece ţie prin cap, deşi îţi acceptă provocările”. Primul timp intermediar a fost foarte bun, dar după ce motorul nu a mai vrut să tragă, a fost un dezastru pentru competitivitatea lui. Dar se bucură că poate să concureze cu maşini puternice, că ştie să piloteze şi la nivel internațional. Obiectivul a fost să ajungă la final, „dar când vezi că poţi merge tare şi că recordul este pratic în buzunarul tău, începi să vrei mai mult. Viaţa îţi dă câteodată palme care să te aducă cu picioarele pe pământ. Ar fi fost o mare aroganţă să reușesc recordul acela, dar trebuie să accept că motorsportul e făcut şi din abandonuri, eşecuri, defecţiuni mecanice şi multe altele”.
După experienţa de anul acesta, Andrei vreau să revină, deoarece îşi doreşte „recordul acela afurisit” de la „maşini diesel”. „Piloţii de la Pikes Peak nu sunt zei. Poate doar Sebastien Loeb. Dar până nu pilotez Peugeot-ul acela extraordinar şi îmi iau bătaie cu ceasul de la gară, visez că aş fi în stare să câştig cursa cu maşina lui”. (Recordul la Pikes Peak a fost doborât în 2013 de Sebastien Loeb, cu un Peugeot 208 T16 Pikes Peak – n.r.)

Pikes Peak. „Cursa către nori”

Ediţia în care a concurat şi românul Mitraşcă a fost cea cu numărul 92. Peste doi ani, celebra cursă din Colorado va aniversa un secol de existenţă.

Date tehnice: Lungime 19,9 kilometri, 156 viraje, altitudine: de la 2.862 metri la 4.300 de metri. Unghiul mediu de urcare este de 7 grade, rampa maximă este 10,5 grade, iar panta maximă este de 10 grade.

Andrei Mitraşcă

Locul naşterii: Oradea

Maşină: Seat Ibiza Cupra TDI (motor 1.9 TDI modificat, pentru cca 180 CP şi 400 Nm.)

Echipă: Avia Motors Alto Syncro

Performanţe: Campion Naţional în 2011 la grupa A3 şi în 2012 la grupa H4 în CNVC. Locul III la categoria 2 roţi motrice, în 2010 şi în 2011. 5 ani de curse în Campionatul Naţional de Viteză în Coastă, 70 de curse fără abandon.