Duminică, 25 Iunie 2017
Torționarul Ion Ficior, care sărea cu calul peste cadavrele deținuților, 20 de ani de închisoare. 2 argeșeni morți sub comanda sa

Torționarul Ion Ficior, care sărea cu calul peste cadavrele deținuților, 20 de ani de închisoare. 2 argeșeni morți sub comanda sa

Ioan Ficior, fostul comandant al Coloniei de muncă Periprava, a fost condamnat miercuri de ÎCCJ la 20 de ani de închisoare. Decizia este definitiva. Fostul comandant al lagărului de muncă de la Periprava a fost acuzat de moartea a peste 100 de deţinuţi politic, între 1958 şi 1963.

Doi argeseni apar in tabelul cu deţinuţii decedaţi la Periprava între 1952-1965 de pe site-ul IICCMER: Meianu Gheorghe – decedat 14.03.1953, din Ciomagesti si Ioan Popa- decedat 08.06.1960, din Cetateni.

Precedentul Vișinescu

Un caz asemănător a fost cel al lui Alexandru Vişinescu, fostul comandant al Penitenciarului Râmnicu Sărat, condamnat definitiv, în 10 februarie, la 20 de ani de închisoare, decizia fiind o premieră din punct de vedere judiciar. Vişinescu este primul condamnat pentru fapte care au fost comise cu peste 50 de ani în urmă. 

 

Ficior, cruzime maximă

Ficior s-a născut la 4 aprilie 1928, în comuna Cucerdea, din Mureş. De profesie electrician, Ficior a fost membru PCR din 1946, activist în Biroul Judetean al Tineretului Progresist după absolvirea Şcolii electorale de 21 de zile de la Mârşa-Avrig (1947), activist la Judeteana de Partid Târnava Mică la Sectia Organizatorică (1949).
A absolvit Şcoala profesională de ucenici Târnăveni (1942-1946), Liceul în Tulcea şi Constanta (1961-1966) şi Facultatea de Drept (1970-1975).
Ficior a detinut functiile de comanadant al Lagărului Poarta Albă (1953-1955), comanadant al penitenciarului Suceava (1 iunie 1955-1 martie 1956), comandant al fomatiunii 0694 Borzeşti (1 martie 1956-1 august 1958). A fost retrogradat din functia de comanadant şi numit loctiitor comandant la formatiunea Periprava (august 1958). 
În urma rezultatelor bune la această formatiune a fost promovat comandant în 1960.
Cât timp s-a aflat la comanda acestei unităti, Ficior a impus în rândul detinutilor un regim sever de detentie: „detinutii care încălcau interdictiile fixate de comandant, mâncând de pe câmp porumbul crud, erau pedepsiti de un tribunal, în cadrul unui spectacol în toate detaliile şi urmat de bătaie. Obişnuia să sară cu calul peste trupurile detinutilor”.

Despre Ficior Ion, fostul detinut Iosif Corpaş, condamnat în 1956 la 4 ani şi 6 luni închisoare pentru trecerea frauduloasă a frontierei, îşi aminteşte bătăile încasate de detinutii care, din cauza foametei de la Periprava, mâncau din porumbul pe care trebuiau să-l recolteze: „A intervenit căpitanul Fecioru. Pe cei prinşi (că mâncau câtiva ştiuleti de porumb – n. a.) i-a luat chiar el în primire, cu câtiva gardieni speciali, anonimi, aplicând un stil de bătaie după o metodă de-a lui. Iată cum: în colonie, în fata unei barăci, a înşirat pe cei care urmau să fie pedepsiti. Detinutilor li se acopereau ochii cu nişte ochelari
orbi, având drept lentile două cercuri de tablă neagră, cum se proceda la Securitate, ca să nu se vadă aceia care judecă şi bat. Aşa orb, detinutul era introdus în baracă, în fata unui tribunal improvizat. În interiorul barăcii, era o instantă în toată regula, a cărei şefie principală o detinea căpitanul Fecioru, pentru că el era mereu în fruntea unor astfel de actiuni. Toti ceilalti membri nu erau decât
nişte subalterni, cu ranguri de subofiteri (...) Au fost bătuti aşa vreo 30-40 de detinuti. După ce s-a terminat această bravură îndeplinită de căpitanul Fecioru, l-am văzut şi eu pe căpitan cum a ieşit de obosit, transpirat, din baraca în care a înfiintat instanta.”
Peste numai 3 ani, în 1963, este din nou retrogradat din functie pentru aceleaşi motive ca prima oara şi mutat în functia de loctiitor comandant al Coloniei de Muncă Giurgeni (1 octombrie 1963-1 ianuarie 1967); comandant al Coloniei de muncă Giurgeni (1 ianuarie 1967- 1 august 1967); loctiitor comandant, comandant şi comandant sectie detinere la penitenciarul Văcăreşti (1 august 1967-
1 iunie 1976); comandant sectie detinere la penitenciarul Ilfov (1 iunie 1976-1 august 1977); comandant de sectie detinere şi loctiitor comandant la Spitalul penitenciar Bucureşti (1 aprilie 1978- 31 decembrie 1981).

Read 1747 times